نگاهی بر بازی The Elder Scrolls V “Skyrim”

بازی  “The Elder Scrolls V Skyrim” درسبک”RPG“ و اول شخص و سوم شخص که همه ان رو با نام Skyrim میشناسند در سال 2011  توسط شرکت Bethesda منتشر شد  و در همان سال  توانست بهترین بازی سال شود و اکثر جوایز را از ان خود کند وتوانست فروش چشم گیری داشته باشد از نظر بعضی ها این بازی یکی از بهترین بازی های نیم قرن اخیر به حساب میاد که آمار نشان داده همین طور هم هست و همچنان توانسته دنیای گیم را متحول کند.

همین طور مه میدانید در سال 2016 شرکت Bethesda یک نسخه از این بازی را منتشر کرد با نام”TES Skyrim Special Edition” که توانست در همان ماه های اول جزو 10 بازی پر فروش باشد حتی با اینکه 5 سال از انتشار این بازی میگذرد.

این بازی دارای رمز و راز های فراوانی است و پلیر را به چالش میکشد که بیشتر شهرها و مناطق مختلف بازی زا جستوجو کند تا سلاح،زرح،کتاب و وسایلی های که در بازی کمیاب یا فقط یک عدد از ان وجود دارد  یا ایتم هایی با Enchant های کم یاب ; همه اینها  از جمله مناظر و طبیعت بی نظیر بازی دست به دست هم دادند تا Skyrim یکی از بهترین ها به حساب بیاید.

در این پست اختصاصی قصد داریم به نقد و بررسی بازی TES V Skyrim بپردازیم :

 

داستان بازی :

تمام کسانی که بیشتر وقت خود را در روز صرف بازی کردن میکنند;میدانند که Skyrim یکی از معدود بازی هایی هست که داستان خوبی دارد  و طبق امار اکثرا از داستان بازی راضی بودند و Bethseda  به خوبی توانست ان را مدیریت کند.

 

صدا گذاری :

صدا گذازای شخصیت های بازی توسط صدا پیشگان معروف صدا گذاری شده ولی ساعاتی که به بازی میپردازید متوجه میشوید که بعضی از صدا های کاراتر های بازی تکراری هستند ولی این مورد چنان چشم گیر نیست و کم تر کسی به ان توجه میکند.صدا گذازی بازی مانند صدای قدم زدن،ابشار،اصابت تیر به سپر،درخت و… همه ی اینها در زمان خود و با توجه به همان تکنولوژی چشم گیر بوده است.

 

هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی کاراترهای بازی تعریف چندانی نداشت و همین مورد یکی از نقاط ضعف های بازی به شمار می آید و شرکت Betehsda  در این مورد نتوانست پلیرها رو راضی نگه دارد و همین مورد موجب باگ های زیادی در بازی میشود که باعث میشود در بعضی از ماموریت های بازی پلیر نتواند انها را کامل کند که خشبختانه با دادن چند بروزرسانی توانستد از این مشکلات بکاهند.

 

 

مبارزه (Combating&Fighting):

با بازی کردن Skyrim متوجه میشوید که مبارزه کردن در ان کمی تکراری و حوصله سر بر است و همین مورد هم یکی از نقاط ضعف در گیم پلی بازی به حساب می آید.ولی با این حساب اگر کمی دقت کنید شما در بازی میتوانید در کلاس های مختلف بازی و مبارزه کنید.

مثلا:شما میتوانید در بازی یک جادوگر باشید،که همین جادوگر هم بخش های مختلفی دازد که میتوانید به عنوان یک :
هیلر (Healer)  و “Alteration”  یا در بازی با نام  “Restoration” : این نوع جادوگر میتواند با استفاده از جادو میتواند سلامتی خود یا همراه خود را افزایش دهد و همچنین اسپلی  “Spell دارد که میتواند میزان مقاومت زرح خود زا در برابر ظربات دشمنان بالا ببرد.

جادوگر“Destruction” :همان طور که ار اسم ان پیداست این نوع از جادوگر از جادوهایی استفاده میکند که اسیب بالایی میزنند مثلا میتوانند گلوله های اتش،یخ و برق طرف دشمن خود پرتاب کنند یا میتوانند از اسپل های تله مانند استفاده کنند به این شکل که جادو را بر روی زمین قرار میدهید و هر دشمنی مه از رو ان حرکت کند ان تله منفجر مشود.

جادوگر “Conjuration” :این نوع از جادوگر با احضار یک همراه یا Pet به شما میکنند به این صورت که این Pet  به دشمنان شما حمله میکند و شمارا در مبارزات یاری میدهد همچنین شما میتواتید با گرفتن پرک های Perk این جادو شما قادر به احضار دو Pet میشوید.

هر کدام از این جادوها دارای لباس های مختلف و Enchant های مخصوص همان جادو جهت قئی تر شدن انها هم وجود دارد.

 

 

Warrior :از مبارزه با جادو که بگذریم میرسیم به مبارزه همراه با زرح،شمشیر،سپر و…

این نوع از کلاس از زره های سنگین استفاده میکند و همگام راه رفتن دارای صدای زیادی هستند و دشمنان زا متوجه خود میکند ولی میزان اسیب وارده را کم میکنند  و شما آزادید به دلخواه میتوانید با توجه به علاقه شخصی خود برای مبارزه ای از  گرز،شمشیر،سپر،تبر،تیرو کمان و… استفاده کنید و حتی میتوانید دو سلاح One hand همزمان استفاده کنید.

این کلاس از Heavy Armor یا زرح سنگین استفاده میکنند.

 

Rogue یا Theive  : این کلاس در بازی به درده ان دسته از پلیرها میخورد که به مبارزه با روش مخفی کاری دوست دارند مه طرفداران زیادی هم دارد.پلیرهم میتواند از خنجر برای مبارزه استفاده کند هم از شمشیر همچنین میتوانند از دو شمشیر یا خنجر همزمان استفاده کند.

این کلاس هم از Light Armor یا زرح سبک استفاده میکند چون سرو صدا ندارد.

شما میتوانید از Potion یا معجون برای افزایش سلامتی،مجیک Magicka و قدرت استفاده کنید و همچنین برای افزایش توانایی های خود و از Poison  یا سم برای استفاده های بر روی سلاح های خود استفاده کنید تا دشمنان خود را مسموم کنید.

 

 

درست است شاید مبارزه در بازی تکراری و خسته کننده باشد ولی با وجود این همه سبک مبارزه در کلاس های مختلف در بازی این مشکل هم زیاد به چشم نمی آید.

 

 

زندگی :

شما در Skyrim میتوانید کارهای زیادی برای پول در اوردن انجام بدهید مانند:

Blacksmithing : اهنگری که میتوانید با استفاده از اهن و چرم برای خودتان و یا برای فروش زرح و اسلحه بسازید.

Alchemy : کیمیاگری با اسنفاده از گیاهان و ایتم های دیگری که در بازی با انها اشنا میشوید میتوانید PotionوPoison بسازید.

Enchanting  : شما قادرید بر روی همان ایتم هایی که از تریق اهنگری ساختید جادو قرار دهید که به ان ایتم خاصیتی جادویی اضافه میکند مثلا به میزان اسیب اصلحه می افزاید و برای زرح اسیب وارده را کم میکند.

 

بازی این امکان را به شما میدهد تا برای خود خانه بخرید و وسایل مورد نیاز را در ان قرار دهید حتی میتوانید در بازی ازدواج کنید.با استفاده از ماد HearthFire در نقطه ای از نقشه به شما زمینی داده میشود که در انجا میتوانید خانه را با توجه به سلایق خودتان بسازید و در آن زندگی کنید و همچنین از یک یتیم خانه نامه ای دریافت میکنید که شما قادر خواهید بود از انجا بچه ای را به فرزندی قبول کنید.

 

 

 

نتیجه گیری:

بازی Skyrim به قدری وسعت دارد که در چند خط  غیر فابل توصیف است ولی اگر از مشکلات فنی ان بگذریم یک بازی کامل است که میتواند پلیر را صدها ساعت سرگرم کند و به دلیل همین کامل بودن است که با این که 7 سال از انتشار ان میگذرد در شبکه استیم به گزارش همان شرکت هزاران پلیر درحال بازی Skyrim هستند.

 

 

 

 

 

 

آخرین دیدگاه ها